W tęsknocie za czekoladą przypomniałam sobie, że istnieje krem karobowy, który jest idealnym zamiennikiem kakao w wypiekach. Wspaniale nadaje się do ciast, na kanapki, do przekładania wafli lub do wyjadania palcem ze słoika. Do upieczenia tego ciasta natchnęła mnie pinkcake prezentując na swoim blogu murzynka ze śliwkami. Mój przepis został jednak mocno zmodyfikowany.
Składniki :
- 1,5 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru ( można zdecydowanie dodać mniej)
- szczypta soli
- ok 150 g kremu karobowego
- 100 ml oleju
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- 1 łyżeczka malibu ( dla aromatu kokosowego- można pominąć)
- 1 szklanka mleka ryżowego
- suszone śliwki i żurawina suszona
W jednej misce zmieszać składniki suche : mąkę, sól i cukier. W drugiej misce zmiksować składniki mokre oraz krem karobowy. Wlać do suchych składników i wymieszać. Posypać po wierzchu śliwkami i żurawiną.
Piec ok 45-50 min w temperaturze 180 st.C. Wystudzić w formie do pieczenia. Ciasto nie rośnie zbyt wiele (wlałam je do tortownicy o średnicy 24cm) ale jest wspaniałe, bardzo aromatyczne i słodkie.
Smacznego!
To ja mam pytanie - co to krem karobowy???
OdpowiedzUsuńdragonfly przypomina to trochę nutellę w konsystencji, tylko trochę ciemniejszy kolor ma. Smakuje trochę kawowo, trochę czekoladowo. Zadania w rodzinie podzielone. W każdym razie skład następujący : glukozowy syrop kukurydziany w proszku BIO, olej słonecznikowy BIO 36%, karob w proszku BIO 20%, mąka sojowa, BIO, nieutwardzony tłuszcz palmowy BIO, emulgator - lecytyna sojowa, wanilia.
OdpowiedzUsuńA gdzie można kupić to cudo?
OdpowiedzUsuńanonimowy: karob można kupić w każdym sklepie ze zdrową żywnością, bardzo wygodnie jest zamówić w internecie( na allegro jest wersja mączka, więc idealnie zastępuje zwykłe kakao) jeśli nie mamy dostępu do takich sklepów.
OdpowiedzUsuńDzięki za odpowiedź :) Piszę jako anonimowy, bo nie bardzo wiem jak wstawić imię :)
OdpowiedzUsuńMonika
Co to jest melasa i proszek z karobu?
OdpowiedzUsuńMelasa to gęsty syrop o karmelowym posmaku, a proszek to doskonały substytut kakao i zamiennik czekolady.
Karob – szarańczyn strąkowy to owoc drzewa rosnącego w krajach śródziemnomorskich. Jego strąki nazywane są chlebem świętojańskim. Melasa i proszek pozyskiwane z karobu są produktami w 100% naturalnym, nie dodaje się do nich żadnych konserwantów, sztucznych barwników oraz cukru.
Dlaczego warto spożywać karob codziennie?
Karob jest doskonałym źródłem minerałów, takich jak: magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, sód oraz witamin:B1, B2, B3, E, a także innych wartości odżywczych.
Stosowanie karobu ma dobroczynny wpływ na cały nasz organizm. Poprawia trawienie i można go stosować przy zaburzeniach jelitowych (refluks). Karob jest pomocny także w profilaktyce astmy, w problemach wywołanych przez alergie i dla osób z wysokim ciśnieniem krwi (nie zawiera kofeiny). Wspomaga również odporność organizmu, wykorzystuje się go w kuracji antygrypowej i przeciwkaszlowej. Mogą go także stosować cukrzycy, gdyż zawiera tylko cukry naturalne.
Jak należy spożywać karob?
W celach prozdrowotnych karob należy przyjmować od 2 do 3 łyżeczek dziennie. Karob mogą również spożywać dzieci powyżej roku.
za:http://www.naturanet.pl