O właściwościach kaszy jaglanej nie będę się rozpisywać, bo każdy kto po nią sięga wie, że jest najzdrowsza ze wszystkich kasz. Chociaż w "obsłudze" nie jest prosta to warto wprowadzić ją na stałe do naszego jadłospisu. Możemy ją przygotowywać, jako samodzielne danie lub dorzucić do zupy.
Składniki :
- 2 szklanki kaszy jaglanej
- 2,5 szklanki mleka( użyłam sojowego)
- 2,5 szklanki wody ( można ugotować tylko na wodzie wtedy 5 szklanek)
- 4 łyżeczki cukru
- 1 płaska łyżeczka kardamonu
- 2 łyżki margaryny ( masmix w butelce)
- do wyboru owoce suszone: rodzynki, morele, śliwki i owoce świeże : jabłka, banan
- cynamon do posypania
Kaszę wypłukać. Można to zrobić pod bieżącą wodą na drobnym sicie, albo płukać parę razy w naczyniu, a następnie odsączyć wodę. Tak przygotowaną kaszę wrzucić na wrzątek ( woda + mleko). Lekko posolić i dodać margarynę. Dodać 4 łyżeczki cukru, kardamon i owoce suszone. Wymieszać. Gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 20 minut. Po tym czasie sprawdzić czy kasza jest już miękka, jeśli nie i jest jeszcze twardawa trzeba ją odstawić w ciepłe miejsce by doszła do siebie na maksimum 20 min. Przykryć ścierką lub " kurką" trzymającą ciepło. Można też wstawić garnek do lekko nagrzanego piekarnika.
Podawać ciepłą z owocami i cynamonem.
Gdy nie zjemy całej porcji można na drugi dzień kaszę zapiec np z jabłkami i cynamonem. Ułożyć warstwę kaszy, potem warstwę startych lub pokrojonych w plasterki jabłek, posypać ją cynamonem. Na wierzch ułożyć kaszę i posypać cynamonem. Zalać odrobiną wody( żeby nie była sucha) i zapiekać w wysokiej temperaturze ( u mnie na max 230st.C) ok 15 min do momentu aż wierzch zacznie się rumienić.
Smacznego!
Kaszę jaglaną uwielbiam, chociaż w słodkiej odsłonie jem tylko raz do roku w Wigilię. Warto wypróbować na codzień !!!
OdpowiedzUsuńjadłam taką kaszę dwa razy w życiu. i smakowała pysznie. nawet sama, ugotowana na mleku, bez dodatków.
OdpowiedzUsuń